İlk Fotoğrafım

0
416

 

Mükemmel değil, ancak ilk fotoğraf. Bu nedenle yeni web sitemin ana sayfasında yer almayı hak ediyor. Yürümeye başladığım bu uzun ve macera dolu yolda ilk mihenk taşı. O ilk kareler bilgisayar ekranında belirmeye başladığında, sonucun ne olacağını merakla bekledim. Elbette internet sitelerinde gördüğümüz net ve detaylı Satürn fotoğrafları gibi değildi. Ancak aşağıda okuyacağınız olumsuz etkenlerden sonra ilk deneme için hiç de fena bir görüntü olmadığı konusunda benimle hemfikir olacaksınız.

Macera Başlıyor

Aylarca araştırıp, internet sitelerini didik didik ettikten sonra bir ay kadar önce teleskopumu satın aldım. Meade ETX 105-PE. Yaklaşık bir hafta sonra teleskopların zoomlu dürbünler gibi çalışmadığını hayretle fark edip, daha çok göz merceğine ihtiyacım olduğunu anladım. Hemen araştırıp en uygun göz merceği kit’ini yurt dışından sipariş ettim. Üç gün içinde elime geçti. 2-3 hafta süren balkon gözlemlerinden sonra, artık asıl amacım olan fotoğraf çekmek adımına geçebilirdim.

Satürn’le İlk Randevum

En ucuz şekilde nasıl fotoğraf çekebilirim araştırmaları beni Philips ToUcam II Pro web kamerasına götürdü. Bir Kodak Gold film kutusunu kesip, kameranın üzerine bantlayıp ilk denememi yapabilirdim. Saatler süren hazırlıklar sonucunda bantla yapıştırdığım fotoğraf film kutusunu almak istediğim görüntüye ayarlamak mümkün oldu. Bilgisayar ekranında görünen kocaman ışık netleştirdikçe Satürn’e benzedi. Evimin balkonu Kuzey ve Güney arasında epey geniş bir alanı gözlemlememe izin veriyor. Bir de etraftaki yoğun ışık kirliliği olmasa! Bu fotoğrafı çektiğim gece (20 Şubat 2006) İstanbul sisliydi. Çevredeki gecekonduların baca dumanları ve sis hep birlikte görüşü olumsuz etkiledi. Bir de buna acele ve heyecandan teleskobu ekvatoryal yerine Alt-Az yerleştirmem eklenince ancak bu kadar oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.