Malzeme Değişiklikleri (EM-200)

0
386

2 Kasım 2006 tarihinde, uzun zamandır beklediğim Takahashi EM-200 kundağım nihayet geldi. Yurt dışından ısmarlamak, emniyetten izin, gümrük işlemleri vb derken epeyce uğraştırdı ancak sonunda bitti. EM-200 benim için çok ciddi bir atılım ve önemli bir yatırım oldu. Bu kundağa ekleyeceğim görüntüleme ve kılavuz teleskopları ve ayrıca iyi bir kamera ile gerçekten üst seviye fotoğraflar çekebileceğimi düşünüyorum.

Türk Astro’dan Tuğrul Uşşaklı’nın “Teleskop İthalat İzni” yazısı hala güncelliğini korumakta. Teleskop ithalat etmeyi düşünüyorsanız bu yazıyı dikkatle takip etmenizi tavsiye ederim. Ben ithalat izni için Ankara’ya gitmedim, iznin İstanbul’a gelmesi 20 günü buldu. Bunun dışında diğer adımlar tamamen aynı.

Bugün ise, tamamen gökyüzü fotoğrafçılığına yönelmem ve farklı teleskoplara ihtiyaç duymam nedeni ile artık pek kullanmayacağım ETX’ime veda ettim. Yeni bir teleskop edininceye kadar teorik çalışmalara ve hazırlıklara devam…

Not: 1 Ocak 2008 itibarı ile teleskop ve aksesuarları ithalatı için Emniyet’ten izin alınması gerekmemektedir.

em200

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.