İstanbul Bahçeşehir – Yassıören Köyü Bisiklet Turu

İlk ciddi yol tecrübemiz

0
806

Bisikleti keşfetmeye, yeni deneyimler yaşamaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz şeker bayramının üçüncü günü 27.06.2017 tarihinde Bahçeşehir Bisiklet Hastanesi tarafından düzenlenen Bahçeşehir – Yassıören Köyü Bisiklet Turu‘na katıldık.

Bisiklet Turu İçin Buluşma Noktasına Gidelim

Toplanma noktamız olan Okyanus Koleji yanındaki Opet benzin istasyonu evimize 10-15 dakika mesafede. Biz de erkenden kalkıp hazırlandık ve kendimizi yormadan buluşma noktasına 07:00 sularında geldik.

Benzin istasyonunda sadece bizimle tura katılacak insanlar değil, aynı zamanda Küçükçekmece Bisiklet Kulübü üyeleri de vardı. Epeyce kalabalık kulüp üyeleri de Karaburun’a tur düzenlemişler. Herkesle tanıştık ve birlikte fotoğraf çektirdik.

Tur rehberimiz, yol boyunca talimatları ile yardımcı olan ve grubu trafikte emniyete alan Sezer bizleri toplayarak kısa bir bilgilendirme yaptı. Grubumuzla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra yola çıktık.

Bahçeşehir Bisiklet Hastanesi Bahçeşehir - Yassıören Bisiklet Turu

Güzergah büyük oranda düz olmasına rağmen 4-5 yokuş bizim gibi yenileri epeyce zorlayacak seviyede. Çok yorulduk ve epeyce zorlandık, pes etmeden kızımla ve 11 yaşındaki oğlumun 24″ Jant dağ bisikleti ile 45 Km’lik parkuru tamamladık. Bisiklet tecrübemizin başlangıç seviyesinde olduğunu hatırlatmak isterim. Dolayısıyla benzer durumdaysanız ve “Yapabilir miyiz?” diye düşünüyorsanız kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Hep birlikte sınırlarımızı aştık. Önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan ikinci bisiklet turu için sabırsızlanıyoruz.

Bisiklet Rotamız Strava İle Kayıt Altında

Strava cep telefonu uygulaması ile kaydettiğim turumuz, tamamlandığında 47 Km olarak görünüyordu. Evden başlangıç noktasına gidiş geliş ile birlikte aslında 50 Km civarında yol yapmıştık. Parklarda ya da sahilde yaptığımız 20-30 Km antrenmanlardan sonra önemli bir gelişmeydi bu. Haritaya tıklayarak Strava kaydını inceleyebilirsiniz.

Bahçeşehir - Yassıören Bisiklet Turu Strava Kaydı

Relive’i de Unutmayalım

Strava ücretsiz versiyonu ile dahi ihtiyacınızı büyük oranda karşılıyor. Bisiklet sporuna başlıyorsanız cep telefonunuzda bu uygulamaya da yer ayırmanızı öneriyorum. Bunun yanı sıra, Strava uygulaması ya da Garmin gibi GPS verisi kaydedebilen araçlar ile bağlayarak tüm gezintinizi harita üzerinde size tekrar izleten Relive’e de üye olabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Yassıören turumuzun tüm hikayesini tekrar yaşıyoruz:

Gidiş elbette dönüşe göre daha rahat geçti. Sabah erken saatler olmasının avantajını da kullanıp keyifli bir maceranın tadını çıkardık. Grup disiplini ile bisiklete binmeyi deneyimleyerek, tecrübeli arkadaşların talimatları ile güvenli bir seyir yaptık.

Baba köye ne kadar var?

Köye birkaç kilometre kala benzin istasyonunda su molasının ardından köy kahvesine ulaştık. “Acaba tamamlayabilir miyiz?”, “Çocuklar ve elbette ben, ne kadar gidebiliriz?” gibi sorularla tura başlarken, köye geldiğimizde oğlumun “Baba köye ne kadar var?” sorusu ile epeyce rahatladım.

Çayımızı yudumlayıp, enerji verecek hafif yiyecekleri mideye indirdikten ve biraz da sohbetten sonra dönüş yoluna koyulduk.

Fiziksel ve zihinsel sınırlarımızı geliştirerek, çok yorgun ve bir o kadar da mutlu bir şekilde Bahçeşehir Bisiklet Hastane’sine ulaştığımızda yeni demlenmiş çayımız bizi bekliyordu 🙂 Yoldaki pastaneden alınan poğaçalar ve çay eşliğinde yine grup üyeleri ile sohbet ettik. Bisikletlerimizde eksik olan sulukları mağazadan tamamladık. Uzun yolda sırt çantasında pet şişe taşımak yerine kadroya yerleştireceğiniz suluk epeyce fark yaratıyormuş… öğrendik.

Bahçeşehir Bisiklet Hastanesi'nin düzenlediği Bahçeşehir - Yassıören Bisiklet Turu Sonrası

Günün Özeti

Fotoğrafta yorgun ve mutlu yüzlerimizi, sayfadaki videoda da yolculuk detaylarını bulabilirsiniz. Biz ailece MTB (Dağ bisikleti) ile off-road gezintiler yapmayı hedefliyoruz. Fırsat buldukça yol turlarına da katılacağız. Çünkü çok keyif aldık. Eğer siz daha çok yolu tercih edecekseniz yarış, şehir ya da cyclocross tarzı bisiklet düşünebilirsiniz. Bu turdaki gibi 45-50 Km’ler sorun değil ancak ağırlığı daha fazla olan ve geniş tekerleklere sahip dağ bisikletleri ile 70-100 Km yol yapmak çok zor olacaktır.

Keyifle deneyimlemeye ve öğrenmeye devam.

Sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.